Ugrás a tartalomra

Hírek

X. Magyar Tájökológiai Konferencia

Szerző: 2024. 09. 30.

2024. szeptember 5. és 6. között sikeresen lezajlott a X. Magyar Tájökológiai Konferencia, amelyet a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Tanszéke rendezett, a Szent István Campuson, Gödöllőn. A rendezvényen projektpartnerünk a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai mutatták be az elért eredményeket.

Élőhelyvédelem a mezőgazdasági területeken

Az agrárterületek ökoszisztémáját, apróvadfajok és a beporzó rovarok állományát meghatározza a mezőgazdasági területek művelésének módja, amelyekre pedig döntő hatással vannak az agrártámogatási rendszerek. A Közös Agrárpolitika 2023-tól kezdődő költségvetési ciklusában számos előremutató, környezeti és élőhelyi szempontból egyaránt kedvező intézkedés válik elérhetővé a mezőgazdaság szereplői számára.

Sikerrel zárult az idei szőcei tábor

Szerző: 2024. 07. 30.

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósággal együttműködve a tavalyi évhez hasonlóan idén is megrendezte természetvédelmi önkéntes táborát a Szőcei lápréten. A láprét elhelyezkedése és talajtani adottságai nem teszik lehetővé a szokásos gépi kezelés minden elemét, ezért a kézi munkavégzés elengedhetetlen például a szénalehordás során, így megelőzve a talajfelszín és az értékes növényzet sérülését a nehézgépek okozta taposástól.

Mikor és hogyan kell kaszálni?

„Tikkasztó melegben, gyöngyöző homlokkal megáll a magyar kaszás, a kinek a világon sehol sincsen párja; előbb letörli homlokáról az izzadságot, aztán letűzi a kasza nyelét, kiveszi tokjából a fénkövet és elkezdi a fenést; erre a hangra mintha felelne, mintha versenyre kellne a surgyé madár; nagy buzgón hallatja buzgó énekét, míg a haris alig pár lépésnyire bujkál a magas fűben és folyton hallatja „kétkét—kés-kés”-szerű szavát."

A kígyászölyv, ha teheti, hüllőket eszik

Szerző: 2024. 05. 14.

A forró nyári puszta felett nagy magasságban a kék égen egy apró pont látszik, amely hosszú pillanatokig szinte meg sem mozdul, aztán egyre gyorsulva zuhanni kezd a föld felé. Ragadozó madár, hasa és szárnya alulról nézve hófehér. Később, ha szerencsések vagyunk, megfigyelhetjük, amint lassan körözve a magasba emelkedik, csőrében egy kígyóval.

Célkeresztben a Gönyűi-homokvidék

Közel egyórás, látványos film készült a Győr melletti Gönyűi-homokvidék páratlan természeti kincseiről. A projektfilmet két éven át forgatták a szakemberek, amelyet 2024. április 16-án a győri Rómer Házban mutattak be először. A környéken élők közül sem tudják sokan, milyen csodálatos védett növény- és állatvilág jellemzi a homokvidéket.

Indul A gyepek titkai V. fotópályázat

Szerző: 2024. 04. 23.

A Grassland-HU LIFE integrált projekttel kapcsolatban a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és projektpartnerei ötödik alkalommal hirdetik meg a gyepes élőhelyek értékeinek bemutatását, népszerűsítését célzó fotópályázatukat. Az idei kiírásban tájképek készítése, valamint a gyepekhez kötődő pásztorélet bemutatása a pályázók feladata.

Szezonnyitó lepkemonitoring workshop

Szerző: 2024. 04. 19.

2024. április 6. és 7. között tartotta éves szezonnyitó lepkemonitoring workshopját a Szalkay József Magyar Lepkészeti Egyesület részeként működő Magyar Lepke Monitoring Hálózat. Az esemény a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. által koordinált Grassland-HU LIFE integrált projekt részeként rendezték meg.

Grassland-projekt – számos részeredménnyel

Folyamatos a munka a Grassland-HU LIFE integrált projekt háza táján, amelyből a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság is kiveszi a részét: gyeprekonstrukciós beavatkozásokat végeznek, hathatósan részt vesznek a Gyepvédelmi Tanácsadó Szolgálat munkájában, valamint önkéntes programokat szerveznek, ezzel is erősítve a környezeti nevelést.

Tavaszi készülődés gyepeinken

A közel évszázados igazság ma is áll. De nem csak sűrű, élő is kell legyen a gyep. Manapság már a modern eszközöké a főszerep, a gyepgazdálkodást lehet természetkímélő módon folytatni. Mindig tartsuk szem előtt: a gyep elsősorban élőhely! A füves területeken élő fajok fontos résztvevői az ökológiai egyensúlynak.

Titkos üzenet – hörcsögbőrben

Szerző: 2024. 03. 27.

Bacsó Péter A tanú című abszurd filmklasszikusában a kommunista államhatalom békaemberek számára „ürgebőrbe varrt titkos üzenetek” átadásával vádolja a főhőst és kegyvesztett barátját. A történet szerint valóban kapcsolatba kerül a két szereplő a „gát legnagyobb ellenségével, az ürgével”, de hőseink valójában mezei hörcsögöt vágnak alaposan kupán.

Európai bizottsági egyeztetés

Szerző: 2024. 02. 22.

A Natura 2000 hálózattal kapcsolatos, kétoldalú megbeszélésre érkeztek Magyarországra az Európai Bizottság Természetvédelmi Igazgatóságának képviselői. A 2024. február 14-15-én megtartott találkozó lehetőséget nyújtott egyes természetvédelmi kérdések megvitatására, valamint a Grassland-HU LIFE integrált projekt eredményeinek bemutatására is.

Megjelent az idei gyepgazda naptár és kisokos

Az elmúlt évek tapasztalataira alapozva a Gyepvédelmi Tanácsadó Szolgálat és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai idén is összefoglalták a gyepgazdálkodásra vonatkozó legfrissebb természetvédelmi ismereteket kiadványukban, amelyet a Grassland-HU LIFE integrált projekt részeként jelentettek meg.