Ugrás a tartalomra

kaszálás

Mikor és hogyan kell kaszálni?

„Tikkasztó melegben, gyöngyöző homlokkal megáll a magyar kaszás, a kinek a világon sehol sincsen párja; előbb letörli homlokáról az izzadságot, aztán letűzi a kasza nyelét, kiveszi tokjából a fénkövet és elkezdi a fenést; erre a hangra mintha felelne, mintha versenyre kellne a surgyé madár; nagy buzgón hallatja buzgó énekét, míg a haris alig pár lépésnyire bujkál a magas fűben és folyton hallatja „kétkét—kés-kés”-szerű szavát."

Tavaszi készülődés gyepeinken

A közel évszázados igazság ma is áll. De nem csak sűrű, élő is kell legyen a gyep. Manapság már a modern eszközöké a főszerep, a gyepgazdálkodást lehet természetkímélő módon folytatni. Mindig tartsuk szem előtt: a gyep elsősorban élőhely! A füves területeken élő fajok fontos résztvevői az ökológiai egyensúlynak.

Miért van szükség a kaszálás bejelentésére?

Szerző: 2022. 07. 12.

A Natura 2000 gyepterületek földhasználati szabályairól szóló 269/2007. kormányrendelet 5. §. (3) előírja, hogy a Natura 2000 hálózathoz tartozó gyepeken a kaszálás tervezett kezdési idejét kötelező legalább öt nappal korábban írásban bejelenteni az illetékes nemzeti park igazgatóság felé.

Az Őrségben tavasszal sem áll a munka

Szerző: 2020. 06. 29.

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság 2020 márciusában kezdte meg a GRASSLAND-HU LIFE integrált projekt keretében vállalt területkezelések megvalósítását. E rövid idő alatt felszámoltak illegális hulladéklerakatokat, megtisztítottak bebokrosodott gyepterületeket és kaszálással segítették a gyepek állapotának megóvását.